İçerik Üretimi Nedir ?

Dijital pazarlama alanında olsun yada marka bilinirliğini arttırmak için içerik üretimi son derece önemli bir kavramdır. İçerik üretimi konusunda profesyonellerden destek alıp markanısını uygun kitleye ulaştırmak isteyen işletmeler herzaman sosyal medyada bir adım daha önde durmaktadır. Gelin içerik üretimi konusundaki ana unsurlar nedir onlara bir göz atalım.

Pazar Analizi

Pazar analizi yapılırken rakip şirketler incelenmeli ve hedef kitle belirlenmelidir. Bu incelemeler sonucunda pazardaki yeriniz ve rakipleriniz ile olan çekişmeniz ortaya çıkmaktadır. Pazar analizi konusu içerik üretimi açısından son derece önemlidir. Pazar analizi yapılırken sektörde kimler var, içerikleri nasıl yazılıyor ve hangi içeriklere daha çok önem veriyorlar gibi konular incelenmelidir.

Anahtar Kelime Analizi

Bir içerik yazılmadan önce Anahtar Kelime Analizi yapılmalıdır. Hitap edilen kitle hangi anahtar kelimeleri kullanıyor size nasıl ulaşmasını hedefliyorsunuz ve rakipleriniz hangi anahtar kelimeleri ön plana çıkarıyor gibi konulardan oluşmaktadır. Anahtar kelimeler araştırılırken piyasadaki rakiplerin anahtar kelimeleri birebir kopyalanmamalı özgün anahtar kelimeler oluşturulmalıdır. Bu oluşturulan özgün anahtar kelimeler içerik üreticisi tarafından doğru yerlerde kullanıldığında etkisi görülen bir ivme gözlemlenmektedir.

Başlık Seçimi

İçerik üreticileri başlık seçerken konunun ana fikrini veren, konuya tam anlamıyla hakim olan kelimelerden seçmelidir. Mesela “Yazlık Sandalet” ile ilgili bir konu hakkında içerik üretilecekse bu konu hakkında kullanıcının aramalarda kullandığı başlıklar analiz edilip en doğru şekilde içeriğe eklenmelidir. Sadece yazının zengin olması değil başık seçimininde doğru ve özenli olması gerekmektedir.

İçerik Formatı

İçerik üretilirken içerik formatı hitap edilen kitleye uygun olmalıdır. Örnek vermek gerekirse Sözel okuyan bir öğrenciye Matematik formülleriyle dolu bir içerik sunduğunuzda sadece daha önce öğrendiği yerleri anlayıp geri kalan kısım onun için sadece formüllerden ibaret bir içerik olarak görünecektir. İçerik formatı oluşturulurken doğru kelimeler seçilip gerekirse anlamı bilinmeyen kelimelerin açıklaması yapılmalıdır. Hitap edilen kitleyi en doğru şekilde içeriğe ulaştırmanın anahtarı herkes tarafından anlaşılabilir, okunurluğu kolay bir içerik formatından geçmektedir.

Görsellik kazandırma.

İçerik üreticileri ayrıca iyi birer görsel hafızayada sahip olmalılardır. Hazırlanan içerik hedef edilen kitleye sunulduğunda her ne kadar içerik formatı zengin ve anlaşılır olsada görsellikten uzak olarak hazırlanan bir içerik kullanıcıya cazip gelmeyebilir. İçeriği zenginleştirmesi açısından içerik içerisinde kullanılan görseller ve videolar içeriğin daha canlı ve zengin olmasına yardımcı olur. Bir diğer konuda kullanılan görsellerin özgün, anlaşılabilir, içeriğe uygun ve kullanıcının ilgisini üzerine çekmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir